Jak se pozná hipster

Nejdřív teorie:

hipster – zasvěcený; ten, který ví; ten, který patří k partě
(Slovník cizích slov)

&

Pijou čokoládu a kakao a mívají deprese. Zajímají se o umění a o oblíkání. Poslouchají ambient. Snaží se vypadat jinak než ostatní.
Prígl.cz

To by asi tak stačilo. Teď praxe:

Jak se stát hipsterem

  1. Zátiší s hipsterem (foto: Brendon Burton) Zátiší s hipsterem (foto: Brendon Burton)U hipsterů víc než u koho jiného platí, že jsi to, co sleduješ, čteš a posloucháš. Musíš se naučit mít nosánek nahoru a hrdě dávat na odiv svůj vynikající vkus zkombinovaný s čichem na věci, které nikdo jiný nezná.
  2. Každý hipster tvoří. Míchá hudbu, točí filmy, dělá graffiti. Nebo aspoň píše blbej blog.
  3. Musíš studovat vysokou školu. Ideálně scénáristiku, humanitární environmentalistiku, teorii interaktivních médií nebo gender studies. Nebrat práva, ekonomku, přírodní vědy.
  4. Potřebuješ brýle. Dioptrické s černými obloučky, sluneční aviatické — nebo barevné s mřížkou.
  5. Další rekvizity: upnuté kalhoty, stará saka, flanelové sukně, šátky přes vlasy. Kinofilmový fotoaparát, papírový notes, brašna přes rameno. Vinylové desky. Cokoliv po dědovi a babičce.
  6. Dopravní prostředek: kolo bez přehazovačky a vlak. Když už auto, tak aspoň 20 let staré.
  7. Místa výskytu: hudební kluby, kavárny a bary.
  8. Extra body: podváha, potravinové alergie, psychické problémy, abstinenství. Cokoliv, co tě diskvalifikuje z většiny.
  9. Tabu: pravicové názory, fotbal, televize, hypotéka, zodpovědnost.
  10. A hlavně nikdy, nikdy, nikdy nesmíš nikomu přiznat, že patříš k hipsterům. Směj se jim a pohrdej jimi. Teprve tak se z tebe stane hipster.

{ 8 komentářů… read them below or add one }

dakota 8. 11. 2012 (13.20)

Největší nesmysl, co jsem kdy četla. Doufám, že to je psané s nadsázkou..

Pepik 29. 11. 2012 (04.29)

Dobrý den,

rád bych touto cestou poděkoval tvůrci tohoto webu za užitečné informace pro začínající hipstery. Jedná se zcela jistě o první generaci dospívajících, která se snaží odlišit od svého okolí. Skutečně marně v paměti pátrám, zda-li např. rocknrollové generace 50. let, hippies v 70´ či punk v 80´byly tak nápadité a ojedinělé, jako jsou současní hipsteři. Také velice oceňuji, že hipsteři jako první kategoricky odmítají komerční produkty a není tedy běžné u nich vidět následující předměty – iPhone, iPod, iPad + cokoliv, co začíná písmenem ,,i,, Dále je to naprostý bojkot McDonnalds, KFC a především Starbucks. Naprosto ojediněle je možné vidět hipstera ve značkovém oblečení od H&M&C&A. Zřejmě není jen náhoda, že takový hipster vypadá jako dort, který si kočička s pejskem uvařili a nezasvěcený kolemjdoucí hodnotí takového adolescenta jako kombinaci Andyho Warhola, Boy George, u těch evidentně teplých i příměs Pet Shop Boys. Máte-li tu smůlu a hipster pozérsky projíždí přeplněnou Prahou na kole s odhalenou hrudí navzdory zimnímu (nepadnoucímu) kabátu, nebudete daleko od pravdy, budete-li tvrdit, že mu z instalatérské brašny po tátovi čouhá Noční let od Saint-Exupéry a Zeď od Sartra. V obou případech ke kávě nečtitelná díla, ale jméno autora a jeho díla uvedená patřičně velkým písmem na obálce velice pravděpodobně v rádoby intelektuální kavárně splní svůj účel a dovolí vlastníkovi těchto dílek nominovat se do klubu ostatních ,,takových čtenářů,, a začlenit se tak do určité komunity, což je vlastnost přirozená všem lidem (např. skinheads…). Tím se náš hipster dostává na úroveň všech ostatních blbečků, kterými jsme v mládí byli všichni. Nevím co se stane, ale něco mi napovídá, že z 99% dnešních 18-letých hipsterů bude do deseti let klasická střední třída, která má ráda peníze, plnou ledničku, pěknou velkou televizi a dospívající teenagers je budou srát stejně, jako nás třicátníky serou hipsteři dnes.
Děkuji Vám za pozornost a přeji příjemný den.
Zdraví
Pepík z Prahy

Nikdo-někdo 3. 12. 2012 (07.49)

Dobrý den,
musím říct, pěkný stránky, ale teď k tomuto, u nás novému, stylu.
Myslím si,že tento styl je pro dnešní mládež na pravém místě. Já rozhodně nejsem hipster,ale do značkového mě fakt nedostanete, nesedím u telky, rači jdu ven nebo ke knížce, mimo realitu jde i jinak vážení, než přes sociální sítě (ano, fejjsbůůůk) a sekéče jsou mým rajonem, ovšem mít deprese a psát tu o tom, aby někdo mohl být hipster musí mít deprese (jistě není zde psané, že musí,ale lidi… ti mladí -15 let to tak pochopí) mi přijde nedospělé (jistě to nepsal nikdo dospělí,….. doufám 😉 ).
Jinak co se týče jiného, tento styl je rozhodně lepší než skinheadi a podobná INDIVIDUA (ano, řekla jsem individua, mám čekat, že mě přetáhnete vy skini někde v podchodě?) a EMO a také jiné.
Myslím si, že toto nemůže nijak uškodit (pokud se nebudeme ovšem řídit vším doslova) a trošku by to mohlo i té naší mládeži (patřím k ní, vím co je v ní za hnus) prospět. Ukázat jim krásy sekáče, krásy kaváren, krásy knih a písniček.
Takže good luck vážení. :)

Venca Stejskal 21. 12. 2012 (12.54)

Nene =D

Tinka 27. 12. 2012 (04.22)

Pepíku na třicetiletého maníka máte zajímavé starosti, když musíte psát tak dlouhý článek o nějakým hipser nebo co….

Kuba 31. 12. 2012 (01.06)

Ty vole to je moc 😀 tenhle styl měl Kurt Cobain před 25 lety a vy z toho uděláte zas nějakou moderní mrdku? 😀 a Ještě sem napíšete návod „jak být hipsterem“ 😀 já bych vám dál nějakou práci a ne kopat se do prdele a vymejšlet píčoviny a ještě ke všemu přebírat prvky který letěly před čtvrt stoletím 😀

ja 26. 1. 2013 (15.33)

jedine, co na tejto stranke za nieco stoji je Pepikuv koment

Katie 4. 2. 2013 (03.43)

Ahoj můžu se zeptat mají Hipsteři rádi iPhone a Starbucks ? Někde píšou že jo někde že ne a já o tom fakt nic nevím. Dekuju za odpověď

Prozraďte svůj názor!